Piráti a Starostové se tématem reformy exekucí zabývali během celého volebního období intenzivně a jsou to právě jejich návrhy, které cílí na odstranění největších neduhů současného systému, který do exekuční pasti uvrhl statisíce lidí a jejich rodin.
Minulý rok v České republice klesl počet exekučních řízení o téměř 146 tisíc. Přesto je jich v Česku nadále vedeno 4,33 milionu proti více než 719 tisícům lidí. Velkým problémem jsou i v Ústeckém kraji, kde je jimi zasaženo nejvíce lidí na počet obyvatel v celé zemi. Největší nedostatky současného systému má řešit ve Sněmovně téměř dva roky projednávaná novela exekučního řádu, která nyní čeká na projednání v Senátu.
Piráti a Starostové si závažnost exekučních pastí dobře uvědomují, stejně jako to, že důsledky exekucí nedopadají pouze na lidi, proti kterým jsou vedeny, ale i na jejich rodiny a celou společnost. V Česku je například dle prezidenta Asociace pracovních agentur až 250 tisíc lidí v šedé ekonomice, protože je nesystémové, nákladné a mnohdy i nezákonné vymáhání exekucí vyhnalo mimo legální pracovní trh. Primárním cílem Pirátů a Starostů proto bylo odstranit největší nedostatky tohoto systému a prosadit klíčové pravidlo jeden dlužník – jeden exekutor, které česká legislativa potřebuje vůbec nejvíce, pokud má dojít k odstranění byznysu s exekucemi. Toto opatření má navíc podporu i v řadách odborníků a v neziskovém sektoru, podporuje ho například Člověk v tísni či Rekonstrukce státu.
Naopak narovnání systému a pomoc lidem uvízlým v exekuční pasti a jejich rodinám dlouhodobě v Poslanecké sněmovně blokovalo vládní hnutí ANO, ale i opoziční strany ODS a SPD, které prosazují spíše zájmy velkých exekutorských kanceláří, jak se v plné nahotě ukázalo, když 16. dubna jejich poslanci zablokovali všechny návrhy na reformu exekučního systému.
Dalším velkým úkolem, který před vládou i Sněmovnou leží, je vyřešení situace kolem zastavování protiprávních exekucí, tedy exekucí které byly zahájeny na základě protiprávních rozhodčích doložek. Podle interních odhadů Ministerstva spravedlnosti jich v současnosti může být více než 300 tisíc, přesto se tento problém stále nepodařilo vyřešit. Mnoho lidí dodnes ani neví, že jsou proti nim exekuce vedeny nezákonně a soudům, které je mohou zastavovat, schází kapacity na jejich prošetřování. Tyto nedostatky potvrdilo i moje šetření na vybraných okresních soudech, na základě kterého jsem podal několik pozměňovacích návrhů, jejichž cílem bylo posílit kapacity soudů a usnadnit získávání dokumentů nezbytných pro vyřízení jednotlivých případů.
Dobrou zprávou v tomto volebním období bylo nedávné přijetí novely občanského zákoníku, která povede k ukončení dětských dluhů. U zrodu této důležité legislativy stáli opět Piráti, kteří již v roce 2019 předložili svůj návrh, který na tuto problematiku reagoval. Poslanci vládní koalice ho ovšem bohužel odmítli. Ministerstvo spravedlnosti tak nakonec přišlo se svým vlastním návrhem, který se významně shoduje s původní pirátskou předlohou, a který Sněmovna na začátku března přijala. Mladí lidé se tak už nemusí obávat, že na ně k osmnáctým narozeninám spadne exekuční řízení za dluhy, které jim vznikly v době nezletilosti například za nezaplacenou jízdenku či upomínku z knihovny.
Odpor ANO, ODS a SPD v Poslanecké sněmovně naneštěstí zabránil prosazení reformy exekucí ještě v současném volebním období. I proto je zásadní, aby už tyto strany neměly po letošních volbách v dolní komoře blokační většinu. Jsem rád, že jsem na kandidátce koalice stran, která má v tomto tématu stojí jasně na straně těch slabších, tedy drobných věřitelů i dlužníků.
Nejnovější komentáře