Rok a půl bez školy není jen zanedbané učivo, ale i fyzička. S tím je potřeba bojovat na všech frontách.

Bez ohledu na to, jakým způsobem se vyvíjí tělesná zdatnost dětí školou povinných v době distanční výuky, o nedostatku pohybu zejména školních dětí se u nás mluví už léta. Na rizika a negativní dopady upozorňují pediatři, tělocvikáři i odborné studie. Stát sice přiznává, že je to celospolečenský problém, ale řešení zatím nenašel.

V litvínovském klubu zastupitelů STAN se proto zrodil projekt, který vychází z jednoduchého principu – dát možnost všem dětem na prvním stupni základních škol aby se naučily kotrmelec, bruslit, plavat a lyžovat. Podmínky má město Litvínov k realizaci takového programu výborné. Ve městě je gymnastická hala, zimní stadióny i plavecký bazén. A za humny jeden z nejlépe vybavených zimních areálů v ČR na Klínech.

Prvním krokem bylo získat pro podporu záměru školy a to bez rozdílu jejich zřizovatele. Většina základních škol patří městu, ale úspěšně zde působí také soukromá sportovní škola a rovněž soukromá škola waldorfská. Podpora ředitelů škol byla jednoznačná, i když si uvědomovali, že to přinese školám určitou práci navíc. Také vedení jednotlivých sportovních klubů rychle pochopila příležitost podchytit při výuce pohybových dovedností nadějné talenty. Rychlá a vstřícná reakce se dostavila také ze Sportareálu Klíny, který prostřednictvím agentury Zimlet nabídl zajištění lyžařského výcviku.

Zbývala už „jen“ maličkost. Přesvědčit o užitečnosti celého projektu zastupitelstvo a zajistit mu trvalou existenci. Takže nejprve spočítat, kolik udržení tohoto „Čtyřlístku pro zdraví našich dětí“ bude město stát. Výhodou byla skutečnost, že již řadu let zajišťuje město plavecký výcvik pro žáky 3. a 4. ročníků a má s tím velice dobré zkušenosti. Celý program začíná v prvních třídách deseti lekcemi pohybové průpravy, pokračuje ve druhém ročníku bruslením, na něž navazují 3. a 4. třídy plaveckým výcvikem. Vše završuje třídenní lyžařský kurz. Celkové náklady, zahrnující pronájem sportovišť, mzdy cvičitelů a instruktorů, dopravu, skipasy i zapůjčení lyžařského vybavení a odměny pro učitele, vyšly na částku 1,5 mil. korun ročně.

S takto zpracovaným programem šel klub zastupitelů STAN cílevědomě k realizaci skrz zastupitelstvo, a ono se to stalo.

Zavření škol kvůli pandemii coronaviru sice bohužel Program Čtyřlístek přerušil, ale věřím, že od nového školního roku se opět rozběhne. Zdraví našich dětí a podpora aktivního životního stylu za to určitě stojí. Mohl by se také stát inspirací pro další obce a města. A že máme všichni co dohánět.